Home Friss hírek A 2023. évközi minimálbér emelés indokoltságáról

A 2023. évközi minimálbér emelés indokoltságáról

 

2023

A 2022. december 21-én aláírt minimálbér Megállapodásban

  • „Felek ajánlásként fogalmazzák meg, hogy a verseny szférában a lehetőségek figyelembevételével 2023. évben őrizzék meg a bérek reál értékét.
  • Felek kötelezettséget vállalnak arra, hogy amennyiben a gazdasági folyamatok a jelenlegi előrejelzésekhez képest jelentősen ltérően alakulnak (különösen, ha a 2023. évi átlagos infláció mértéke a 18%-ot varhatóan meghaladja), úgy a féléves makrogazdasági és vállalkozási adatok birtokában újra tárgyalják a jelen megállapodásban foglaltakat.”
 

A következőkben a fenti pontokhoz kapcsolódóan készült szakmai háttéranyag legfontosabb megállapításait adjuk közre.

Az MNB napokban kiadott, 2023 júniusi inflációs jelentése szűkítette az év eleji széles előrejelzési sávot az idei infláció várható alakulására. A szűkített sáv alja, a 16,5%-os mérték meghaladja az év eleji minimálbér emelés 16%-os mértékét, a sáv teteje, a 18,5% pedig a megállapodásban említett 18% felett van. A makrogazdasági előrejelző szakma két legjobb becslés/tény mutatóját produkáló műhelye, az ING Bank és a Kopint-Tárki 2023. májusában publikált, éves átlagos inflációra vonatkozó várakozása eléri, illetve meghaladja a Minimálbér Megállapodásban említett 18%-ot.


Amennyiben a minimálbéres keresők háztartásaira jellemző fogyasztási szerkezetben vizsgáljuk az infláció alakulását, ahol az élelmiszerre és energiafelhasználásra fordított kiadások együttes hányada jóval nagyobb az átlagosnál, az infláció növekedése 2023-ban legalább 1%-kal haladhatja meg az átlagos mértéket. Az alábbi tábla a 2022-es, 14,5%-os átlagos infláció szerkezetét részletezi háztartási rétegenként. Az alacsony jövedelmű háztartások inflációja már ekkor is 0,7%-kal haladta meg az átlagos jövedelemmel rendelkező családokét.

Készítette a  Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának /VKF/ Munkavállalói oldala megbízásából Lajtai György