A munkaéletkor meghosszabbításának feltétele az egészség megőrzése

A megnövekedett várható élettartam önmagában még kevés a munkaéletkor meghosszabbításához, ehhez ugyanis szükség van az egészségben eltöltött időskorra, nem utolsósorban pedig a munkavégzésre irányuló szándékra is.

Az aktív életkor meghosszabbítása feltételezi mind a munkáltatói, mind pedig a munkavállalói oldal erre irányuló akaratát, a hosszabb életkor mellett ugyanakkor legalább ilyen fontos feltétel az egészségben megélhető hosszabb élettartam is – olvasható abban a tanulmányban, amely a GINOP-5.3.5.-18-2018-00057 számú „Munkaerőpiaci alkalmazkodóképesség fejlesztését célzó tematikus projektek” című konstrukción belül tárgyalja az idősödő társadalmak kihívásait.

Magyarország azonban az egészségben megélt időskori évek tekintetében meglehetősen rossz mutatókkal bír nemzetközi összehasonlításban is. A 60. és 75. évek közötti életszakaszban jelentkező rizikófaktorok hatásának mérséklése (a betegség kialakulásának megelőzése, illetve késleltetése, a prevenció) ezekben az életévekben történik leggyakrabban – állapítja meg a tanulmány.

A szakirodalom szerint a keringési, szív- és érrendszeri betegségek több mint 50%-ban ebben a kritikus életszakaszban jelentkeznek, s ugyanezek a betegségtípusok dominálnak a halálokok között is. Ami a daganatos betegségeket illeti: noha már több típusa gyógyítható korai stádiumban, a későn felfedezett rákos betegségek túlélési eredménye még csak hónapokban mérhető. Mozgásszervi, reumatológiai betegségek az idős korosztály 39%-át súlyos mértékben korlátozza, 35%-át pedig nem súlyos mértékben, e körben a legnagyobb problémát a járásban való korlátozottság jelenti. Az anyagcsere-betegségek közül kiemelendő a cukorbetegség, amely az időskorú magyar lakosság mintegy ötödét érinti. A mentális hanyatlás, a demencia 60 év feletti megjelenése ellen, a folyamat lassításáért mindent meg kell tenni, így ellenőrizni kell az anyagcsere állapotát, és művelni kell a folyamatos, egész életre kiterjedő tanulás módszerét. Igen fontos pozitív életcélok kijelölése, valamint az időskori depresszió és szorongás diagnosztizálása és kezelése – teszi hozzá a tanulmány.

Az időskori munkavállalónak ugyanakkor előnyei is vannak. Pozitív hatása az öregedésnek stratégiai gondolkodás, az éleselméjűség, a megfontoltság, a bölcsesség, a mérlegelés képessége.

A tanulmány mindemellett arra is felhívja a figyelmet, hogy jelenleg azonos mérce szerint tekint a munkajog például a 23 éves és a 60 éves munkavállalóra.