Diszkrimináció kérdése a közszféra foglalkoztatási keretei között

Takács Dóra munkajogász PhD-hallgató és Zaccaria Márton Leó egyetemi adjunktus kutatóként működött közre „A munka jövője a közigazgatás, védelmi ágazatban” elnevezésű projektben. A szerzőkkel készült interjút az OrientPress Hírügynökség adja közre a GINOP-5.3.5-18-2018-00055 azonosító számú, munkaerőpiaci alkalmazkodóképesség fejlesztését célzó tematikus projekteken belül.

 

Miért fontos az egyenlő bánásmód kérdése a közszférában?

Az egyenlő bánásmód követelménye olyan alapjogi gyökerekkel rendelkező általános alapelv, amely kiemelt jelentőséggel bír a foglalkoztatásban. Az elv versenyszférában, gazdasági munkaviszonyokban történő érvényesüléséről számos beható írás született már hazai és külföldi szerzők tollából egyaránt, ugyanakkor a diszkriminációtilalom a közszolgálatban is ekvivalens horderejű. Ezt jól mutatja, hogy noha az elv generális jelleggel figyelembe veendő a közszolgálati életpálya teljes szakaszában, a vonatkozó jogi aktusok több ízben is kifejezetten nevesítik az egyenlő bánásmód megtartásának kötelezettségét. Írásunk első részében ezen a kulcsterületeket igyekszünk bemutatni.

Másként kell értelmezzük az egyenlő bánásmód kérdését a közszférában, mint a versenyszférában?

Röviden egy örökérvényű idézet segítségével válaszolnánk meg a kérdést. Magyary Zoltán megfogalmazása szerint „a közszolgálat a köznek, azaz mindenkinek válogatás nélkül való szolgálatát jelenti.” Ezen fogalomból is jól kiolvasható az egyik legfontosabb munkajogi alapelv, vagyis az egyenlő bánásmód követelménye és annak kardinális szerepe a közszolgálat területén.

 

Az egyenlő bánásmód nehezen megfogható konkrét szituációk elemzése nélkül. Milyen módszerrel vizsgálták ezt a kérdést?

Az általunk említett feltételezések alátámasztásaként, kutatásunkban sorra vesszük azon pontokat, ahol az elv konkrétan megjelenik a közszolgálatra vonatkozó joganyagban. A szabályozási háttér mellett a gyakorlati érvényesülést is vizsgáljunk, e körben elsősorban a releváns kúriai ítéleteket vesszük számba. Ezen reprezentatív minta alapján igyekszünk körvonalazni a jelenlegi tendenciákat, valamint következtetéseket levonni.

 

Az antidiszkrimináció mely területe bír a közszférában különös jelentőséggel?

Kutatásunkat végül az életkori alapú hátrányos megkülönböztetés, mint a téma hazánkban leggyakoribb, és a jelenlegi demográfiai folyamatokra tekintettel legaktuálisabb szegmensének tárgyalásával zárjuk. Azért is ezt a területet választottuk, mert a közszféra esetében a pálya elöregedésével és a pályakezdők nagy számú elvándorlásával is számos területen találkozunk, így az általános munkaerőpiachoz képest is fokozott jelentőséggel bír a kérdés a közszférában.