Nagyszabású kérdőíves felmérés született az idősödő társadalom kihívásairól

A közigazgatási és védelmi ágazatban készített vizsgálatot bemutató cikksorozat első részében a kérdőíves kutatás módszertanát mutatjuk be.

A GINOP-5.3.5.-18-2018-00057 számú konstrukción belül végzett pályázat népes szakértői gárdának közös munkája, a kutatást Dr. Ásványi Zsófia, Dr. Barakonyi Eszter, Dr. Bankó Zoltán, Dr. Békési Gábor, Dr. Berke Gyula, Békésiné Dr. Papp Ildikó, Dr. Bíró Zsófia, Dr. Bosnyák Dalma, Dr. Sipos Norbert és Dr. Zaccaria Márton Leó végezte.

A felmérés feldolgozása során a szerzők összetett módszertani megközelítést alkalmaztak. A kutatás során egyrészt fontosnak tartották, hogy megismerjék az alapsokaság jellemzőit a főbb változók mentén; másrészt az egyszeres, többszörös választás, illetve értékelést igénylő kérdések esetében a deskriptív eszközökön túl a keresztváltozók mentén azonosítható szignifikáns összefüggéseket mutatnak be.

Az első szempont azonosított keresztváltozói a következők voltak: a nem, az iskolai végzettség, az életkor, illetve a jogviszony időtartama. A nem esetében férfi és nő, míg az iskolai végzettségnél a szakközépiskola / szakiskola, gimnázium, bachelor képzés és master fokozat képezik a kategóriákat. Az életkor és a jogviszony időtartama viszont diszkrét változónak tekinthető, itt a szerzők az életkor esetében 30 évnél fiatalabb, 30­­–39 éves, 40–49 éves, 50 éves vagy idősebb; míg a jogviszony időtartamánál <5 év, 5–14 év, 15–24 év, 25 év vagy több csoportokat alakítottak ki.

Másodrészt az átlagolható változóknál az átlagot, a mediánt (összes válasz sorba rendezését követően a középső érték), a móduszt (legjellemzőbb, azaz legtöbb válasz), a szórást (az átlagtól való átlagos eltérés mértéke), illetve a relatív szórást (a szórás átlaghoz viszonyított mértéke, minél alacsonyabb, annál homogénebbek a válaszok, minél magasabb, annál heterogénebb) ismertetik. A keresztváltozók mentén azonosítható szignifikáns eltérések kimutatására egyutas varianciaanalízist alkalmaztak, a kutatásban a statisztikai eszköztárak közül alkalmazni kellett többek között a Pearson-féle korrelációanalízist és a Pearson-féle χ² függetlenségi vizsgálatot is.

A cikksorozat következő részében a kérdőíves felmérés tartalmi elemei kerülnek sorra.