Közel 1 millió embernek érdemes figyelnie a napokban. Amennyiben nem az emelt összeg érkezik, akkor a munkáltató jogellenesen járhatott el!

pénzAz 508/2023. (XI. 20.) Korm. rendelet alapján 2023. december 1. napjától a kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) havi bruttó összege 266 800 forintra (232 000 forintról), a garantált bérminimum havi bruttó összege 326 000 forintra emelkedett (296 400 forintról).  Fontos tudni, hogy a munkaviszony módosulásakor annak tartalma a felek akaratától függetlenül, automatikusan változik (kvázi „kívülről”).

Ilyen esetnek tekinthető az is, amikor a munkaszerződésben alapbérként a minimálbérben vagy a garantált bérminimumban állapodtak meg a felek. Mivel a kormányrendeletben előírt összegekben alacsonyabb alapbérben való megállapodás érvénytelen (jogszabályba ütközik), így az a munkáltató, aki nem hajtotta végre a szükséges változásokat és januárban nem az emelt összegeket fizeti (vagy fizette) ki a munkavállalók számára, az bizony jogellenesen jár el.

Munkajogi igénynek minősül a munkaviszonyra vonatkozó szabályból eredő igény, így például jogellenesen ki nem fizetett munkabér. A munkajogi igény általános szabály szerint három év alatt évül el. Mivel néhány tízezer forintról beszélünk, így a bírósági út helyett vagy azt megelőzően, amennyiben a munkahelyünkön működik szakszervezet, akkor érdemes ott jelezni a jogszerűtlen munkáltatói eljárást. Lehetőség van továbbá arra is, hogy a foglalkoztatás-felügyeleti hatósághoz forduljunk, amelynek ellenőrzése kiterjed – többek között – a foglalkoztatásra irányuló jogviszony kötelező tartalmi elemeire, valamint az elszámolás megtörténtére vonatkozó szabályok megtartására. A munkavégzés helye vagy a munkáltató érintett telephelye szerint illetékes vármegyei kormányhivatalnál lehet bejelentést tenni a munkáltatóval szemben személyesen, írásban és telefonon is. Mindezt akár anonim módon.

 

Dr. Szabó Imre Szilárd, PhD

ügyvezető alelnök, ügyvéd