Speciális foglalkozás-egészségügyi intézkedések és mentori programok a nyugdíj előtt

A közigazgatási és védelmi ágazat idősödő munkavállalóinak helyzetét volt hivatott felmérni az az elemzés, amely 2021 júniusa és szeptembere között született a GINOP-5.3.5.-18-2018-00057 számú konstrukció keretében. A tíz főből álló kutatói gárda egy hét kérdésből álló kérdőívvel térképezte fel a célcsoport foglalkozás-egészségügyről és mentori programokról alkotott véleményét.

A 7 kérdésből álló kérdőíves felmérés utolsó két kérdése így hangzott: Véleménye szerint a nyugdíj előtt álló munkavállalóknak szükségük van-e speciális foglalkozás-egészségügyi intézkedésekre, más foglalkoztatottakhoz képest? Véleménye szerint hasznos segítség lehet-e az idősödő foglalkoztatottaknak, ha speciális mentori, oktatási programban vehetnek részt?

A speciális foglalkozás-egészségügyi intézkedésekre vonatkozó kérdéssel arra is kíváncsiak voltak a kutatók, hogy milyen intézkedésre lenne leginkább szükség a felsoroltak közül: fizikai, illetőleg szellemi-mentális állapotot felmérő szűrővizsgálatokra, vagy egészségügyi szűrésekre és tanácsadásokra, vagy pedig korlátozni kell bizonyos tevékenységeket. A válaszadók 17%-a nem tartotta fontosnak e téren a külön intézkedéseket, a többiek valamennyien megjelöltek valamilyen szűrést vagy tanácsadást. Nem csekély számokat eredményezett a felmérés, kiderült például, hogy a résztvevők 60%-a szerint van szükség az idősödő munkavállalók esetében rendszeres egészségügyi szűrésekre és tanácsadásra. Ennél a kérdésnél több választ is meg lehetett jelölni, így 37%-kal lett második a szellemi/mentális állapotot felmérő szűrővizsgálatra vonatkozó igény, harmadik legnépszerűbb válasz a fizikai vizsgálat volt, ezt a válaszolók 33%-a igényelte.

Az utolsó kérdés már a konkrét, idősödő foglalkoztatottakkal kapcsolatos speciális mentori, oktatási programok létjogosultságával kapcsolatosan merült fel. A kapott válaszok a kutatók számára némileg meglepő eredményt hoztak. A válaszadók jelentős része (32%) szerint ugyanis nincs szükség speciális mentori vagy oktatási programra az idősödő munkavállalók számára ahhoz, hogy munkában tudjuk tartani őket. Ez még abban az esetben is magas arány, ha a résztvevők több mint fele szerint fontos az egészégmegőrzés és a prevenció. Az egészségmegőrző és prevenciós célú tréningek, valamit a szervezeti mentor iránti magas igény azonban megerősíti a korábban kapott válaszokat, miszerint a cél az idősödő munkavállalók kapcsán a jelenlegi munkahelyükön tartásuk, fókuszálva elsősorban mentális és fizikai egészségük megőrzésére és ezekhez illeszkedő munkafeltételek kialakítására.

A kutatócsoport megítélése szerint azonban szemléletformálás céljából a további képzési irányokra való nyitottság kialakítása is cél lehet a jövőben.