Szabadság kiadásának szabályai

Tisztelt Tisztségviselők, Kedves Tagjaink!

 

Sokan jelezték, hogy a koronavírussal kapcsolatos munkáltatói intézkedésekkel összefüggésben számos helyen élnek a munkáltatói szabadság kiadás jogával. Tekintettel arra, hogy néhányan nincsenek tisztában ennek feltételeivel, így ezzel kapcsolatban az alábbi tájékoztatást adom:

A fő szabály, hogy a munkáltató a szabadság 75%-ával rendelkezik,  míg a kormányzati szolgálati viszonyban, vagy hivatásos jogviszonyban lévő munkavállaló a 25%-ával, de minimum 10 nappal rendelkezik.

Fontos, hogy  a munkáltató általa az meghatározott szabadság kezdő napját legalább 60 nappal előbb köteles közölni a kormánytisztviselővel, a pénzügyőrrel, illetve az ügykezelővel.  Ugyanakkor a törvény hozzáteszi, hogy indokolt esetben – figyelemmel a rendeltetésszerű joggyakorlás követelményeire is -, ennél rövidebb idővel is közölhető a szabadság kezdő napja az érintettel.

Felmerül tehát a kérdés, hogy a koronavírus okozta helyzet megfelelő indokot jelenthet-e a munkáltató részére a kivételes szabály alkalmazására.  Ebben az esetben én azt gondolom, hogy igen tekintettel a korona vírus okozta veszélyhelyzetre. Egyéb esetekben azonban ennek megválaszolása minden esetben az adott szituáció  részletes ismeretében történhet, mindkét fél érdekeinek figyelembe vétele mellett, azzal, hogy a kivételes szabály alkalmazása csak abban az esetben merülhet fel, ha más módon, például távmunkavégzéssel az adott munkakörben nem tud eleget tenni a munkáltató a foglalkoztatási kötelezettségének.

Végezetül a vonatkozó jogszabályi hely: 

32/N. §389 (1) A szabadság engedélyezésére a munkáltatói jogkör gyakorlója vagy az általa kijelölt vezető jogosult.

(2) A kormányzati szolgálati jogviszony, a hivatásos szolgálati jogviszony első három hónapját kivéve az alap- és pótszabadság együttes időtartamának legalább 25%-át, de legalább 10 napot a kormánytisztviselő, a pénzügyőr, az ügykezelő által megjelölt időben és időtartamban kell kiadni úgy, hogy az a munkáltató működőképességét ne veszélyeztesse.

(3) A szabadságot kettőnél több részletben csak a kormánytisztviselő, a pénzügyőr, az ügykezelő kérésére lehet kiadni.

(4) Az (1) bekezdés szerinti vezető az általa meghatározott szabadság kezdő napját legalább 60 nappal előbb köteles közölni a kormánytisztviselővel, a pénzügyőrrel, illetve az ügykezelővel. Ennek meghatározása során figyelemmel kell lennie arra, hogy a szabadság kiadása a munkáltató működőképességét ne veszélyeztesse.

(5) Indokolt esetben – figyelemmel a rendeltetésszerű joggyakorlás követelményeire is – a (4) bekezdésben meghatározott időtartamnál rövidebb idővel is közölhető a szabadság kezdő napja az érintettel.

 

Gyakorlati kérdésként felmerül, hogy ebben az esetben rögzíteni kell e a munkavállalónak a szabadságra vonatkozó igényét? Nem ebben az esetben ez munkáltatói kötelezettség, az ő dolga ennek rögzítése és kvázi engedélyezése is!!!

 

Tisztelettel,

Holecz Gábor elnök