Így épül fel egy idősödő társadalmat vizsgáló profi kérdőív

Nemrég ért véget az a nagyszabású kérdőíves felmérés, amelynek eredményeit a GINOP-5.3.5.-18-2018-00057 számú konstrukción belül végzett pályázatban mutatták be azzal a céllal, hogy a levont következtetések megalapozhassák az idősödő foglalkoztatottakkal kapcsolatos intézkedésterv előkészítését. Cikksorozatunkban ezúttal magát a kérdőívet nézzük meg közelebbről.

A minél pontosabb eredmények és az adekvát válaszok a megfelelő kérdéseket feltételezik. A pályázatban részt vevő szakembergárda kérdőíve hét kérdést tartalmazott, amelyek az idősödő foglalkoztatottakkal kapcsolatos vélemények felmérését tette lehetővé. A nagyszámú kitöltés alapján olyan következtetések vonhatóak le, amelyek megalapozhatják az idősödő foglalkoztatottakkal kapcsolatos megfelelő intézkedések előkészítését, megtételét.

„Az idősödő társadalmi kihívások kezelése a közigazgatás, védelem ágazatban” című projekt kérdőíve a következő hét kérdésből állt:

  1. Ismeretei szerint van-e munkaszervezetében olyan személy, szervezeti egység vagy program, amelyhez fordulni tud a nyugdíjhoz közelítő foglalkoztatott kérdéseivel vagy problémáival?
  2. Véleménye szerint az érdekképviseltek tevékenysége kiterjed-e nyugdíjhoz közelítő foglalkoztatottak speciális helyzetének fokozott védelmére, támogatására?
  3. Véleménye szerint segíti/segíthetné-e a szervezet működését a nyugdíjazást követő foglalkoztatás?
  4. Véleménye szerint miként hatnak a nyugdíj előtt álló munkavállalók munkavégzésére, teljesítményére az alábbi rugalmas foglalkoztatási eszközök?
  5. Véleménye szerint a nyugdíj előtt álló munkavállalóknak milyen jellegű munkajogi védelemre van szükségük más foglalkoztatottakhoz képest?
  6. Véleménye szerint a nyugdíj előtt álló munkavállalóknak szükségük van-e speciális foglakozás-egészségügyi intézkedésekre, más foglalkoztatottakhoz képest? Ha igen, milyen intézkedésre lenne leginkább szükség?
  7. Véleménye szerint hasznos segítség lehet-e az idősödő foglalkoztatottaknak, ha speciális mentori, oktatási programban vehetnek részt?

A kutatás 2021 júniusa és szeptembere között zajlott, a válaszokat kérdezőbiztosok segítségével gyűjtötték össze a szerzők. A kérdőív kitöltői demográfiai adatait elemezve látható, hogy az idősödő munkavállalók munkáltató szervezetén belüli támogatásának jelenlegi megítélése kapcsán elsősorban a témában jelenleg, vagy a közeli jövőben érdekelt korcsoport válaszolt: a 40 év felettiek a teljes minta közel 70%-át tették ki. Az is az eredmények megbízhatóságát vetíti előre, hogy az összes válaszadó 71%-a 15 évnél régebbi jogviszonnyal rendelkezik a munkáltatójánál.

A szervezeti folyamatok és a szervezeti felépítés ismerete elengedhetetlen ahhoz, hogy megbízható eredményeket kapjunk, amelyekből további javaslatok tehetők és intézkedések hozhatók munkáltatói vagy ágazati szinteken.