Vélemények a rubrikák mögött

A nyugdíjazás legfontosabb kérdéseire válaszoltak egy kérdőíves felmérésben a közigazgatási és védelmi ágazat dolgozói, akiknek a kutatás készítése során egyúttal az a lehetőség is megadatott, hogy a rubrikák beikszelésén túlmenően személyes véleményüket is kifejtsék mélyinterjúkban az időskori foglalkoztatás problematikáját illetően. Jelen cikkünkben az interjúk bőséges anyagából mutatunk be néhány jellemzőbb véleményt.

A GINOP-5.3.5.-18-2018-00057 számú konstrukción belül készült, Az idősödő társadalmi kihívások kezelése a közigazgatás, védelem ágazatban című kutatás kérdéseire a munkavállalók nemcsak a problémákról beszélhettek, hanem megoldási javaslatot is tehettek. Ezekből a véleményekből mutatunk be néhányat szemelvényszerűen az alábbiakban.

Az idősödő munkavállalók problémáival kapcsolatban, a felmerülő kérdések megválaszolásának ügyében nincsen kijelölt személy, illetve támogató program sem fut, ami az érintetteknek adminisztratív és anyagi problémát idéz elő – hívta fel a figyelmet egy rendőr alezredes, aki hozzátette azt is, hogy „az érdekképviseletek, jelen esetben a szakszervezet nyugdíj irányú munkája a minimális tájékoztatásban kimerül”. Ahogy a válaszadók nagy hányada, úgy a rendőr is hangsúlyozta a nyugdíj előtt álló munkavállalók szűrővizsgálatainak fontosságát, szerinte a rendőrök egészségügyi állapota „a koruk előrehaladtával hanyatlik, ezért speciális védelemre szorulnának, de ilyen jelenleg a rendőrségen tudomásom szerint nincsen”.

Érdekesmód ugyancsak a rendőrségtől szólalt meg az a dolgozó, aki szerint igenis létezik a nyugdíj kérdéskörében kijelölt szervezeti egység: „erre való a Humán Igazgatási Szolgálat: legtöbbször akkor ad felvilágosítást, amikor a dolgozó nincsen azzal tisztában, hogy milyen dokumentumokat kellene beszereznie a NYUFIG-tól”. A nyilatkozó adatvédelmi tisztviselő bemutatta a nyugdíjazást követő foglalkoztatás helyzetét is: „az utóbbi időben nagyon minimális volt a visszafoglalkoztatottság, mert nincsen rá lehetőség, nincsenek státuszok. Inkább megpróbálják a munkavállalókkal feltölteni a szabad helyeket, vagy a közfoglalkoztatotti rendszerből a munkaügyi központ közvetít ki munkavállalókat egy féléves időintervallumra. Ezt szeretik inkább alkalmazni, mert nem kerül semmibe.”

A nyugdíjazást követő foglalkoztatás kapcsán egy önkormányzati dolgozó kifejtette, hogy az ő szakmájában kifejezetten előnyös, ha valaki rálátással, nagy tapasztalattal a háta mögött segíti az önkormányzat munkáját, különösen, hogy „a munkakörök többsége viszonylag nyugalmas”. Ennek szellemében a mentori programot is támogatja az önkormányzatnál dolgozó igazgatási ügyintéző, szerinte a mentori program „a fiatal munkavállaló számára is előnyt jelent, mert egy, már tapasztalt, sok dolgot megélt, mély tudással rendelkező szakember segítségével tanulhat be és ez az önkormányzatnak is nagyon jó, mert ki tudná jobban átadni a tapasztalatát, mint egy több évtizede ott dolgozó régi motoros”.